Nový operační systém HarmonyOS
Délka čtení: 3 min
Každý si pod pojmem operační systém vybaví na první dobrou slova jako Linux, Windows, Android či iOS. V červnu 2021 se tato rodina rozrostla o další přírůstek od čínské firmy Huawei. Jmenuje se HarmonyOS 2.0. Má vůbec v této době ještě šanci na velký komerční úspěch?
Pojďme si zrekapitulovat, proč tento systém vůbec vznikl a zda se nebude jednat pouze o zbytečný výkřik do tmy na tomto oligopolním trhu s operačními systémy.
Vše začalo v roce 2019, kdy administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila sankce proti čínské společnosti Huawei. Amerika firmu obvinila z krádeže technologií a podezřívají jí také ze špionáže pro čínskou vládu. Tyto sankce mají podobu softwarového omezení a také dodávky hardwarových komponentů. Americké firmy, jako je například Google nebo Facebook dodržely tyto vládní nařízení a zamezily tak využívání svých nejrozšířenějších softwarových aplikací jako je Gmail, Chrom, Whatsapp aj. s okamžitou platností.
Firma Huawei se snaží být lídrem na poli mobilních zařízení různých druhů, museli tedy rychle najít cestu, jak danou situaci vyřešit, jelikož zakázané aplikace patří mezi nejrozšířenější na světě. Jako první pomoc viděli v urychleném rozvoji vlastního aplikačního portálu AppGallery, na kterou se snažili nalákat důležité přední vývojáře ,pro které měli lákavou nabídkou. První dva roky vývojářům přenechají 100 % výdělků z prodejů aplikací. Jako další pomocnou berličkou byla možnost využívat aplikační portál Amazon AppStore, který se částečně svým obsahem podobá konkurenčnímu Google Play. Huawei doufal, že toto řešení bude stačit po dobu restrikcí, ale k žádnému průlomu nedocházelo a situace se pouze zpřísnila i v jiných oblastech. A tak z domněnek o vlastním operačním systému se stala realita a my jsme se tak začátkem minulého měsíce mohli stát svědky jeho oficiální představení.
V čem má být síla tohoto nového “ekosystému”? Z prezentovaných screenshotů či videí je patrné, že na první pohled vizuálně vypadá jako původní nadstavba EMUI pro Android. Můžeme si tedy položit otázku. Proč by vlastně měla nějaká zásadní změna oproti původnímu operačnímu systému být? EMUI byl u uživatelů oblíbený a může tak v budoucnu dojít k jednoduššímu přesunu uživatelů z původní platformy Android na HarmonyOS.
Hlavním lákadlem se nyní má stát spolupráce více druhů zařízení najednou, ale všechny musí být na stejném operačním systému. Je jedno, zda se bude jednat o televizi, chytré telefony, tablety, chytrou domácnost nebo hodinky. Jediné co by mělo stačit k tomuto wow efektu, je spárovat zařízení pomocí pouhého přetažení ikony na sebe. Výsledkem má být vytvoření jednoho “super zařízení” které bude sloužit všem. Zda tato funkce může být tak zásadní i v této době, kdy o podobný výsledný efekt se snaží mnoho jiných firem (Apple,Google) nemůžeme zatím vyvrátit, ale také ani potvrdit. Přeci jen produkty fungující na tomto operačním systému jsou nyní dostupné pouze na čínském trhu a jak zaznělo z oficiálních zpráv společnosti, tak to tak minimálně následující rok i zůstane.
Jaká věc by spíše mohla zaujmout “znuděného” evropského uživatele, je svižnost celého systému. Prezentace operačního systému probíhala na Huawei Mate 40 Pro, což je vlajková loď pro rok 2020. Ale výrobce slibuje přizpůsobení hardwaru, kterému bude stačit i drobný výkon 128 kB RAM. Výsledná síla a cílený wow efekt celého systému tak nakonec může být v úplně něčem jiném, než nám jeho tvůrce tvrdí. Jeho předností se tak může stát plynule fungující systém i u velmi levných zařízení.
Další výhodou tohoto “nováčka” je, že má velmi silnou pozici na domácím trhu, na kterém si může dovolit otestovat reakce zákazníků a teprve pak vypustit “vyladěnou” verzi do zbytku světa.
Ve firmě si určitě také vzpomenou na chyby od konkurence, které se staly osudným. Začneme u giganta jménem Microsoft, který měl sice konceptuálně velice zajímavý operační systém Windows Phone, ale neuměl včas reagovat na požadavky zákazníků a hlavním nedostatkem se stala malá aplikační podpora ze všech stran vývojářů.
Dále můžeme jmenovat firmy jako je Blackberry či Nokia, které “zaspaly” dobu a snažily se těžit pouze ze svého stále se opakujícího know-how a ignorovaly trendy, které hýbaly světem. Výše jmenované příklady nedostatků si podle mého názoru uvědomují a už nyní můžeme říci, že postoj firmy je odlišný než u výše jmenované konkurence.
Závěrem můžeme říci, že Huawei má se svým operačním systémem určitě ambiciózní plány a za první týden od jeho představení má už více jak neuvěřitelných 10 milionů stažení a chlubí se ambicemi dosáhnout až na 360 milionů aktivních uživatelů do konce tohoto roku v Číně s počtem 1,4 miliardy obyvatel. Nechme se překvapit, zda HarmonyOS bude pouze “lokální” operační systém, který naláká pouze uživatele stávajících modelů ( dostupný má být více jak na 100 druzích stávajících zařízení), které dostane na “přemazání” původního androidu. Nyní už však víme, že v rámci expanze bude poskytnut i jiným výrobcům. Firma Meizu bude další čínská firma, která začne vyvíjet zařízení na tomto OS.
Teď už můžeme jen doufat v předvedení nových high-end modelů všeho druhu a v určování dalších nových trendů při vývoji HarmonyOS.
Autor:
Martin Novák