Chci webové stránky! Co potřebuji vědět? – 1. díl doména

Jak vybrat doménu?

Krátká (nejlépe jednoslovná)

Při výběru domény je lepší se snažit o krátký název, ten si lidé snadněji zapamatují. Krátké vymyšlené slovo (např. www.alza.cz) je někdy lepší, než zbytečně dlouhé. 3 slova max!

.cz pro český trh

Pro Českou republiku vždy .cz, pro Evropu pak .eu a pro svět .com. Je celkem zavádějící mít českou doménu s mezinárodní koncovkou.

V případě, že plánujete se s vaším budoucím podnikem rozrůstat i do mezinárodních krajů, použijte raději unikátní (vymyšlený) název s koncovkou .com či .eu.

Tematické

Prodáváte rukavice? Vytvořte rukavice.cz. Vlastníte restauraci? Vytvořte restaurace-jmeno.cz. Lidé hned poznají, v jakém oboru podnikáte. Navíc pokud bude jméno obecnější, můžete rozšířit působení svého podnikání. Pozor na záměnu za jinou doménu a na konkurenční domény!

Zapamatovatelné a dobře vyslovitelné

Vyberte název, který bude vtipný, unikátní, důmyslný, kreativní – prostě ten, který zůstane lidem v paměti, a budou si vás s tímto názvem asociovat. Dbejte na to, aby se název dobře vyslovoval a nemusel být zbytečně složitý. Například doména footer.cz, mohou nezkušení uživatelé napsat jako fůtr.cz, fůter.cz, footr.cz.

Víceslovná? S nebo bez pomlčky?

Na téma víceslovných domén je poněkud větší rozdílnost názorů. Někteří považují lepší dvouslovnou doménu s pomlčkou a někteří bez pomlčky. Shodnou se však v jednom – pokud je to možné, koupit obě varianty a směrovat na hlavní doménu. Uživatel vám za to bude neskonale vděčný.

S pomlčkou vs. bez pomlčky

Určitě záleží, jaký nápad na doménu máte… Jedna se lépe čte, druhá zas lépe vypadá. Těchto pro a proti je spousty, proto vám rádi s výběrem (konkrétní) pomůžeme.

Bez možných překlepů. Bez diakritiky.

Taková doména www.strechy.cz je dle mého názoru výborná doména. Je tematická, krátká, vyhledatelná, prostě dobrá. I v tomto případě se najdou nezkušení uživatelé, kteří napíšou www.střechy.cz nebo www.strechz.cz.

Nezaměnitelné a dobře vyhledatelné

Při výběru domény si dávejte pozor na velké značky, které by mohli být vaší doméně podobné. Například u vymyšlené domény mallik by vás Google okamžitě odkázal na známý český obchod Mall.cz.

Použijte slovník nepoužitých domén

Výše uvedené tipy velmi zužují výběr vhodné domény. Pokud si nevíte rady, použijte Generátor domén, který vám pomůže s variantami, složením či odvozeninami. Pokud i toto selže, použijte Slovník nepoužitých domén.

Vybráno?

Pokud už máte vymyšlený ideální název, stačí nás kontaktovat a my zařídíme zbytek. Cena domény se průměrně pohybuje okolo 200 Kč za rok, takže velmi malá investice do projektu, který může žít věčně.

S výběrem domény a dalšími informacemi vám rádi poradíme. Těšíme se na spolupráci.

 

Chystáte nový projekt? Napište nám

Přetáhněte soubory do této oblasti a nebo klikněte pro nahrání. Choose File
Maximální velikost souboru: 20.97MB