3D Respirátory
Spoustě kolegům jsem v rámci Litea Solution s.r.o. tiskl na Prusa i3 MK2S respirátory. Hodně lidí se mě ptalo, jak respirátor složit. Zde najdete podrobný návod.
Jak to všechno začalo a pokračovalo
Jeden můj kolega mě upozornil, že existuje tato stránka. V době psaní tohoto článku byla už ale vypuštěna verze 2, která mi příjde nevytisknutelná na běžné 3D tiskárně. Stará verze je vidět přes waybackmachine.
Výsledkem byla úplná kalamita respirátorů 😄. K dnešnímu dni jsem jich už vytiskl cca 20 na dvou různých tiskárnách.
Dokonce jsem dělal i dětskou velikost 😬.
Výsledek ale vypadá poměrně dost dobře (Ta maska, né já 😛).
Návod na složení
Doporučení
- Aby maska dobře seděla, tak by měla být tvarována podle konkrétného obličeje.
- Místa okolo uzávěru nahřívejte opatrně, aby se neprohl i uzávěr.
- Maska se bude ohýbat na cca 7 až 9 místech. Je třeba nahřát vždy jen jedno místo a postupovat postupně.
- Místa pro ohýbání jsou vidět na přiloženém obrázku. Přerušovaná čára značí místo, které nebude chtít ohýbat každý.
Samotný postup
- Vemte si klasický fén na vlasy.
- Pokaždé nahřejte jedno místo, ohněte ho rukou do požadaného úhlu a poté, co maska trochu schladne jí zkuste přiložit na obličej a vyzkoušejte, jak sedí.
- Přidejte gumičku, nebo provázek.
- (volitelné) použijte molitanové těsnění do okna jako nosník (ochrana nosu před otlačením/odřením). (viz foto níže)
- Vemte mřížku filtru, krytku filtru a nějaký druh filtru (například vatový tampón na líčení).
- Vytvořte takový „sendvič“ kdy do víčka vložíte filtr tak, aby vyplňoval celou plochu. Na něj přitlačte mřížku a na ní dejte další vrstvu vaty spíš z důvodu, aby tlačila na mřížku s filtrem, než jako samotný filtr.
- Víčko opatrně zašroubujte do masky. Neutahujte ho. Samo se to nerozšroubuje, ale vy to budete chtít ještě někdy rozšroubovat.
- Hotovo
Důležité informace
- Respirátor je dodáván naprosto bez jakýchkoliv záruk, ale v teoretické rovině by se jeho účinost měla rovnat roušce, nebo spíš lepší, protože nedýcháte „přímo“, ale „okolo“. Když mají dva lidi roušku (jeden nakažený, druhý ne), tak je zde pořád riziko, že vir pronikne po přímce z jedněch úst do druhých. Přes tento druh respirátoru se nenadechujete zepředu, ale zestrany (skrz filtr), nebo zespodu pod bradou. To by měla být pro vir poměrně těžko zvládnutelná trasa.
- Důvod vzniku tohoto respirátoru není, abyste s ním šli doprostřed nemocnice (to bych vám ROZHODNĚ nedoporučoval), ale spíš jako pohodlnější (subjektivně) alternativa k roušce, nebo jako jediný způsob ochrany pro lidi, který nemají k ochraným pomůckám přístup.
Recenze a názory
Maska se dá velice jednoduše natvarovat fénem podle vlastního tvaru obličeje. Je lehká a dobře drží na obličeji. V určitém ohledu bych si dovilil říci, že je i dokonce o něco pohodlnější než obyčejná rouška. Z mého úhlu pohledu bych však rád podotknul, že maska neplní přímou funkci respirátoru. Jedná se spíše o štít s výdechovým otvorem, jelikož dýchat lze pouze přes mezery. Do otvoru lze vložit např. vatu nebo jiný prodyšný materiál. Samotný otvor není dost velký na to aby se přes něj dalo evektivně dýchat. Navíc je umístený na boku tváře, tudíž pouze plní funkci jakéhosi zabránění prudkého výdechu kapének a značně tak omezuje možnost přenosu na jiného člověka.
— Ondřej Dušek